Wykonanie testu prenatalnego NIPT to ważny krok do poznania zdrowia Twojego dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Jednak, przy wyborze takiego badania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.
Poniżej omówimy je dla Ciebie, abyś mogła podejść do tej ważnej decyzji świadomie i ze spokojem.
Jak wybrać test NIPT? 6 ważnych wskazówek
Wybierz test o potwierdzonej skuteczności
Testy NIPT różnią się nie tylko zakresem analizy, ale też walidacją kliniczną, czyli badaniem, w którym została potwierdzona ich skuteczność. Wybierając NIPT o szerokim zakresie analizy warto zwrócić uwagę, czy skuteczność została potwierdzona również dla tych rzadszych nieprawidłowości.
Dodatkowym atutem jest przeprowadzenie badania w jednym ośrodku, ponieważ pozwala to lepiej ocenić skuteczność testu niż wtedy, gdy dane pochodzą z różnych miejsc.
Zweryfikuj informacje
Zwróć uwagę na informacje mogące być chwytem marketingowym czy na różnice między informacjami podawanymi w czasie rozmowy, a tymi na formularzu zlecenia badania. Przed zakupem badania warto poprosić o przykładowe formularze zlecenia oraz wynik.
- W przypadku nieprawidłowości wykrytych w NIPT zawsze możesz zrobić bezpłatną amniopunkcję (na NFZ). I to w dowolnej placówce u wybranego przez Ciebie lekarza, a nie w placówce wybranej przez firmę sprzedającą NIPT, na określonych przez nią zasadach. Dlatego przed wyborem badania NIPT warto przeanalizować, co faktycznie jest dla Ciebie korzystne. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule na badaniaprenatalne.pl tutaj >>
- Możesz spotkać się z zapewnieniami, że wynik badania na pewno dostaniesz w 5 dni, tymczasem na formularzu zlecenia badania jest podany inny termin.
- Twoją czujność powinno wzbudzić też brak podanych ograniczeń testu czy straszenie badaniami inwazyjnymi.
Wybierz sprawdzone i wiarygodne laboratorium
Przy wyborze badania NIPT możesz zweryfikować jak długo dana firma istnieje na rynku, jakie ma opinie, referencje, partnerów. Warto zwrócić uwagę na renomowane laboratoria z certyfikatami, które mają długoletnie doświadczenie w dziedzinie badań genetycznych.
Sprawdź, czy firma jest podmiotem leczniczym z ubezpieczeniem OC (możesz to zrobić na stronie rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPM/Search).
Sprawdź, czy firma ma fizyczne biuro i siedzibę, do której możesz przyjść (a nie wirtualne biuro)
To kolejny czynnik potwierdzający wiarygodność firmy. Warto wybrać firmę z wieloletnią siedzibą, do której możesz przyjść i porozmawiać.
Upewnij się, że wynik pozytywny (nieprawidłowy), będzie konsultowany przez odpowiedniego specjalistę
To powinien być doświadczony lekarz genetyk kliniczny lub perinatolog. Pomoże Ci zrozumieć wyniki, odpowie na Twoje pytania i wskaże dalsze kroki.
Dlaczego jest to ważne? Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka: „W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania genetycznego wykonywanego na wolnym, płodowym DNA wskazana jest konsultacja pacjentki z specjalistą genetykiem klinicznym lub perinatologiem” [1]
Dowiedz się, czy podana cena NIPT jest całkowita
Sprawdź, czy nie czekają Cię dodatkowe opłaty np. za pobranie próbki, dojazd pielęgniarki czy konsultację nieprawidłowego wyniku badania z lekarzem. W ten sposób nie zaskoczą Cię dodatkowe wydatki.
Bezpłatne konsultacje
Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z nami i skorzystać z bezpłatnych konsultacji.
.
Źródła:
[1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekol Pol. 2015, 86, 966-969